Úvod info@alperg.cz

Květnový Festival o těhotenství, porodu a rodičovství tentokrát pod heslem Nerušit, rodím

11.05.2013

Česká republika se letos již poosmé připojuje ke Světovému týdnu respektu k porodu.

Česká republika se letos již poosmé připojuje ke Světovému týdnu respektu k porodu. V Praze se ve dnech 20. – 26. května 2013 koná Festival o těhotenství, porodu a rodičovství, pořádaný Hnutím za aktivní mateřství. Festival za účasti českých i zahraničních hostů během několika dní představí sérii přednášek, seminářů a workshopů, určených pro těhotné a jejich rodiny, ale i rodiče s malými dětmi. Stále rostoucí návštěvnost festivalu v posledních letech ukazuje, že téma humánního porodu je velmi aktuální a českou veřejnost zajímá – každoročně festival navštíví kolem 2 000 lidí.

Velký zájem je očekáván především o panel Porod v zahraničí, kde budou diskutovány možnosti vycestovat za porodem do zahraničních porodnic a s minimálními náklady (a s úhradou domácí zdravotní pojišťovnou) zde přivést na svět své děti. O svých praktických zkušenostech budou mluvit ženy, které na základě vlastního rozhodnutí rodily v Anglii, Belgii, Holandsku a Francii. Diskuse bude také sloužit jako inspirace, jak by porodnictví mohlo vypadat i v České republice. Dalším lákadlem programu je sobotní diskusní setkání s tvůrkyněmi a protagonistkami úspěšné televizní série 4 v tom.

Ústředním tématem letošního ročníku je heslo Nerušit, rodím!, které vyjadřuje přání žen rodit v klidu a nerušeně. Mozek ženy nepotřebuje být během porodu stimulován, naopak – je ideální, když rodička pod vlivem oxytocinu „odlétá na jiné planety“ a pohrouží se plně do jednoho z nejzajímavějších přírodních dějů.  Neznamená to přitom, že ji na její cestě nemůže doprovázet odborná péče. Naopak – pravidelné sledování porodu, stavu plodu a dítěte po narození je důležité pro rozpoznání případných komplikací. Avšak tato péče by však měla být prováděna citlivě, s ohledem na potřeby ženy i dítěte.

Jako už tradičně se akce zúčastní i známé zahraniční lektorky, mezi nimi Ingeborg Stadelmann, německá  porodní asistentka s mnohaletou praxí. Kromě porodní asistence vystudovala klasickou homeopatii a má velké zkušenosti s používáním této metody během těhotenství a porodu. Její kniha Zdravé těhotenství, přirozený porod je jednou z nejčtenějších a nejoblíbenějších knih pro toto životní údobí. Dalším hostem je Mona Lisa Boyesen, norská psychoterapeutka, trenérka biodynamické psychoterapie a zakladatelka Evropské školy biodynamické psychoterapie E.S.B.P.E. v Lübecku. Vyvinula metodu Alpha nursing, praktickou aplikaci poznatků vývojové psychologie a svých vlastních originálních pozorování, co malá miminka potřebují a co je pro ně přirozené, aby měla šťastné dětství a později naplněný život v dospělosti.

Doslova převratné informace slibuje přednáška profesorky Anny Strunecké s názvem Dobré lůno a dobrý prs v době jedové? Program vedle toho zahrnuje spoustu osvědčených stálic – například přednášku lékařky MUDr. Heleny Máslové, která popíše současné reprodukční ženské strategie s typickými otázkami, které je doprovázejí – Mám se vdát? S kým mám založit rodinu? Vezme si mě? Chci mít vůbec dítě? Kolik mám mít dětí? Další přednášející, známou širší veřejnosti, je Mgr. Margit Slimáková, Ph.D., odborná průvodkyně zdravím a výživou, která se bude věnovat souvislostem mezi stravou, přirozeným početím a zdravým těhotenstvím.

„Program jsme sestavili v souladu s přirozenými rytmy života. V prvních dnech se uskuteční přednášky směřující ke zdravému otěhotnění, následuje program k tematice těhotenství a samotného porodu. Pro velký zájem jsme v letošním roce zařadili i téma vzdělávání dětí – během pátečního programu se představí různé mateřské školky a vzdělávací programy základních škol. A když už jsme u vzdělávání, připomínám, že dopoledne všedních dnů jsou u nás vyhrazena školním výpravám, stále se mohou hlásit,“ říká Petra Sovová, předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství a sedminásobná matka.

Kompletní program i s anotacemi přednášek naleznete na adrese 

http://www.respektkporodu.cz/index.php/program/program-festivalu

HAM

Hnutí za aktivní mateřství vzniklo v roce 1999 jako platforma pro iniciování změn českého porodnictví – prosazuje normální porod a přátelskou porodní péči pro matku a dítě v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky. 

 

 

© 2012 Alperg Communications, s. r. o., Všechna práva vyhrazena