Úvod info@alperg.cz

Koncepce metrobusů pro Českou republiku v podání Veolia Transport

05.11.2007

Praha 5. listopadu 2007 – V rámci třetího ročníku specializované evropské výstavy autobusů a autobusové dopravy COACH PROGRESS proběhl seminář METROBUS - šance pro střední Evropu o vysokokapacitních autobusových systémech. Na ní zástupce společnosti Veolia Transport Ing. Ivo Novotný přednesl příspěvek o zkušenostech této společnosti s projekty metrobusů.

V rámci specializované evropské výstavy Coach Progress vystoupil Ing. Ivo Novotný, personální ředitel Veolia Transport, na semináři Metrobus - šance pro Střední Evropu Metrobusy (Bus Rapid Transit-BRT) jsou z ekonomickýchi kapacitních důvodů konkurencí kolejové dopravy – vozidla mají k dispozici vyhrazené jízdní pruhy, mají přednost v jízdě a disponují vysokou přepravní kapacitou. Optimalizace provozu vozidel také znamená menší zátěž pro životní prostředí a v porovnání s trakčními systémy mají nízké nároky na infrastrukturu.

Nadnárodní dopravce Veolia Transport má velké zkušenosti s projekty typu BRT. Metrobusy provozuje například v oblasti Rouen ve Francii, v Las Vegas v USA, v Bogotě v Kolumbii nebo v oblasti York-Toronto. Projekty metrobusů jsou v Evropě rozšířené a vedly k rehabilitaci image autobusové dopravy. Pro Evropu, kde je dopravní síť ve městech často výsledkem dlouhodobého vývoje, je charakteristická dobrá integrace tohoto typu dopravy a nutnost splnění vysokých nároků na bezpečnost, komfort a ochranu životního prostředí.

Ing. Ivo Novotný, personální ředitel Veolia Transport, prezentuje zkušenosti s projekty BRT v zahraničí V České republice nebyl podobný projekt dosud realizován, nicméně v úvahu přicházejí například trasy:

  • Praha - Letiště Ruzyně (Kladno)
  • Hradec Králové - Pardubice
  • Letiště Mošnov - Ostrava (Orlová - Karviná)
  • Most - Litvínov (Teplice - Ústí nad Labem)

Tyto trasy splňují základní předpoklady pro nasazení metrobusů, a to vysokou frekvenci cestujících, nepříliš členitý prostor a dostatečný prostor pro vytvoření pruhu.

Veolia Transport je v projektech metrobusů už od počátku partnerem objednatele a koordinátora. Jako světový lídr v provozu metrobusů disponuje znalostmi, softwarovými nástroji a personálem pro všechny fáze projektu. Díky svým zkušenostem umí odhadnout a minimalizovat hlavní rizikové faktory.

Veolia Transport Česká republika a. s.

Veolia Transport má v České republice celkem 8 společností s celkovým obratem přes 2 miliardy korun. Hlavní činností skupiny je linková autobusová doprava – provozuje přes 600 pravidelných příměstských a městských linek. Její vozový park čítá více než 1500 autobusů a 48 trolejbusů a ve svých společnostech zaměstnává více než 2 tisíce zaměstnanců. Na trhu pravidelné osobní autobusové dopravy zaujímá Veolia Transport s 21% podílem jedno z čelních postavení. Ročně přepraví přes 100 miliónů cestujících. Veolia Transport je také provozovatelem železniční dopravy, i když její dosavadní podíl na trhu v této kategorii je proti dominantnímu postavení Českých drah dosud zanedbatelný – provozuje dvě železniční tratě s celkem 29 zaměstnanci a 7 vlakovými soupravami.

 

© 2012 Alperg Communications, s. r. o., Všechna práva vyhrazena